تبلیغات
پاتوق جوانی - حجتی که شهید آوینی برای پیروان ولایت قرار داد:
پاتوق جوانی
ارائه نظرات و گفتگو در چارچوب ادب


صحبت اصلی اینجاست که عده ای از مسئولان نظام اسلامی، باورشان به ولایت فقیه از جنش شهدا نیست. این باورهای بعضاً ناقص و بعضاً آمیخته به نفاق در مسائل سیاسی روز نقش های اساسی بازی می کند.
چندی است در مباحث آکادمیک و حوزوی و حتی در افواه عمومی و علی الخصوص میان رجال سیاسی، بحث میزان ولایتمداری و نوع ولایت پذیری و اینگونه مسائل بسیار مطرح می شود. رجل سیاسی شماره ی یک برای تقابل با رجل سیاسی شماره ی دو استدلال می کند که ما وقتی تسلیم هستیم که ولی فقیه حکم کند و آن یکی می گوید که ولی فقیه نائب امام زمان است و حرفش ولو حکم هم نباشد، حجت.

امثال این دو نوع تفکر امروز روز بسیار هستند و هرکدامشان بنا به استدلال هایی که ضعف و قوت آن ها هم قابل بررسی است، تفکر خود را مطرح می کنند.

مباحثی که در زیر می آید، برگرفته از یک نوع استدلال قرآنی است که صدالبته از منظر یک مجتهد سیاسی مطرح نمی شود، اما در نوع خود بسیار قابل توجه است.ما هر روز حداقل ده بار در نماز خود آیه های "اهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَقِیمَ / صِرَاطَ الَّذِینَ أَنْعَمْتَ عَلَیهِمْ غَیرِ الْمَغْضُوبِ عَلَیهِمْ وَلَا الضَّالِّینَ(الفاتحة/6 و 7)" (ما را به راه راست هدایت کن... راه کسانی که آنان را مشمول نعمت خود ساختی؛ نه کسانی که بر آنان غضب کرده‌ای؛ و نه گمراهان) را تکرار می کنیم. خود قرآن هم می فرماید: "وَمَنْ یطِعِ اللَّهَ وَالرَّسُولَ فَأُولَئِكَ مَعَ الَّذِینَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَیهِمْ مِنَ النَّبِیینَ وَالصِّدِّیقِینَ وَالشُّهَدَاءِ وَالصَّالِحِینَ وَحَسُنَ أُولَئِكَ رَفِیقًا(النساء/69)" (و کسی که خدا و پیامبر را اطاعت کند، (در روز رستاخیز،) همنشین کسانی خواهد بود که خدا، نعمت خود را بر آنان تمام کرده؛ از پیامبران و صدیقان و شهدا و صالحان؛ و آنها رفیقهای خوبی هستند!)

در تفسیر نمونه ذیل این آیه آمده است که:

«در این آیه یکى دیگر از افتخارات کسانى که مطیع فرمان خدا و پیامبر (صلى الله علیه و آله و سلم ) باشند بیان شده ، و در حقیقت ، امتیازاتى را که در آیات قبل گذشت ، تکمیل مى کند، و آن همنشینى با کسانى است که خداوند، نعمت خود را بر آنها تمام کرده است (و من یطع الله و الرسول فاولئک مع الذین انعم الله علیهم ).

و همانطور که در سوره حمد، بیان شده است کسانى که مشمول این نعمتند، همواره در جاده مستقیم گام برمى دارند و کوچکترین انحراف و گمراهى ندارند.

سپس در توضیح این جمله و بیان کسانى که خداوند نعمت خویش را بر آنها اتمام کرده است اشاره به چهار طایفه مى کند که در واقع ارکان چهارگانه این موضوع هستند:

1 - (انبیا) و فرستادگان مخصوص پروردگار که نخستین گام را براى هدایت و رهبرى مردم و دعوت به صراط مستقیم برمى دارند (من النبیین ).

2 - (راستگویان )، کسانى که هم در سخن راست مى گویند و هم با عمل و کردار صدق گفتار خود را اثبات مى کنند و نشان مى دهند که مدعى ایمان نیستند بلکه به راستى به فرمانهاى الهى ایمان دارند (و الصدیقین ).

از این تعبیر روشن مى شود که بعد از مقام نبوت ، مقامى بالاتر از مقام صدق و راستى نیست ، نه تنها راستى در گفتار بلکه راستى در عمل و کردار که شامل امانت و اخلاص نیز مى گردد، زیرا امانت همان صداقت در عمل است همانطور که (راستگویى ) امانت در گفتار است ، و در مقابل آن ، هیچ صفت زشتى بعد از کفر بدتر از دروغ و نفاق و خیانت در سخن و عمل نیست (باید توجه داشت که صدیق صیغه مبالغه است و به معنى کسى است که سر تا پا راستى و درستى است ).

در بعضى از روایات (صدیق ) به على (علیه السلام ) و امامان اهل البیت (علیهم السلام ) تفسیر شده است و همان طور که بارها گفته ایم این گونه تفسیرها بیان مصداق روشن و عالى آیات است و معنى انحصار را نمى رساند.

3 - (شهدا) و کشته شدگان در راه هدف و عقیده پاک الهى ، و یا افراد برجسته اى که روز قیامت شاهد و گواه اعمال انسانها هستند (و الشهداء).

4 - (صالحان ) و افراد شایسته و برجسته اى که با انجام کارهاى مثبت و سازنده و مفید و پیروى از اوامر انبیاء به مقامات برجستهاى نایل شده اند (و الصالحین ).

و به همین جهت در روایات ما (صالحین ) تفسیر به یاران برگزیده ائمه شده است ، و این نیز همانند آنچه در باره (صدیقین ) گذشت از قبیل بیان فرد شاخص است.»

از این رو و با این حجت قرآنی بد نیست نگاهی به مقالات شهید آوینی (مندرج در کتاب "آغازی بر یک پایان" ) بیندازیم. دقت در تعابیری که سید شهیدان اهل قلم بعد از وفات خمینی کبیر برای ابراز غم واندوه دل پیروان ولایت و در بیعت با امام خامنه ای استفاده می کند، حقیقتاً لرزه بر اندام ها می اندازد. تعابیری که اگر منجی موعود عصر نبود، به حق مصداقی جز امام خمینی برای آن نمی توانستیم بیابیم. بهتر است به اصل متن نگاهی بیندازیم:

"ما را گمان این نبود که هرگز بی او بمانیم. آخر او آیتی بود که «ثقلین» را در وجود خود معنا می کرد، همه ی «ما تَرَکَ رسول الله» را، و ما می دانستیم که زمین و زمان می گردند تا انسان هایی چون او، هر هزار سال یکی، پای به دنیا گذارند. آخر آدم هایی چون او، قطب سنگ آسیبا افلاک اند، مصداق حدیث «لولاک» اند و غابت الغایات وجود ... و حق است اگر با رفتن ایشان زمین از رفتن باز ماند و آسمان نیز؛ خورشید سرد شود و ماه بشکافد و دریاها طغیان کنند و بارانِ خون از آسمان ببارد و مؤمنین از شدت ماتم دق مرگ شوند؛ و اگر نبود آن حجت غائب، تو بدان، بی تردید که همان می شد"1

شهید در انتهای همان مقاله در بیعت با امام خامنه ای می نویسد:

"اکنون، ماییم و امانت او،دست بیعت از آستین اخلاص برآریم و در کف فرزند و برادرش و تلمیذ مدرسه اش بگذاریم که اگر بعد از رحلت رسول الله ظهر حکومت اسلامی به غروب خونین شهادت حسین بی علی و «شب بی قمر غیبت» انجامید، این بار امام فرصت یافت تا وثیقه ی حکومت را به معتمدین خویش بسپارد و این خود نشانه ای است بر این بشارت که این بار خداوند اراده کردهاست تا حزب الله و مستضعفین رابه امامت و وراثت زمین برساند."2

صحبت اصلی اینجاست که عده ای از مسئولان نظام اسلامی، باورشان به ولایت فقیه از جنش شهدا نیست. این باورهای بعضاً ناقص و بعضاً آمیخته به نفاق (که انشاءالله هرچه زودتر در این افراد درمان یابد که اگر نیابد کلاهشان پس معرکه است) در مسائل سیاسی روز نقش های اساسی بازی می کند. اما وظیفه ی ما در طراحی زمین بازی ای که از همه جهات به نفع ولایت باشد، چیست؟ بد نیست مثالی از انتخابات دوم خرداد 76 بیاوریم. اگر مردم، آن زمان صحبت هایی که سید شهیدان اهل قلم علیه خاتمی ایراد فرموده بود را می دانستند، آیا هرگز راضی می شدند به او رأی دهند؟ منظور از دانستن این نیست که هیچ کس از محتوای این صحبت ها خبر نداشته است، بلکه منظور این است که اگر این سخنان برای مردم انقلابی ایران تبیین می شد، شاید هیچ وقت شاهد روی کار آمدن امثال خاتمی با آن تیم غرب زده ی ضد اسلام نبودیم.

در پایان باید گفت یکی از ضروریات حرکت گفتمانی در مسیر انقلاب اسلامی تبیین مواضع شهدا در راستای حمایت و جان فدایی در راه ولایت فقیه و شخص ولی فقیه است. این مواضع به خوبی برای آنکه حجیت کلام شهید را بر مبنای استدلال قرآنی فوق پذیرفته باشد، تمییز دهنده ی راه حق و شبه حق و باطل خواهد بود.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

شنبه 14 مرداد 1396 01:38 ق.ظ
Good post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon every day.
It will always be interesting to read through content from other writers and use a little something from other web sites.
سه شنبه 10 مرداد 1396 11:55 ب.ظ
This is really interesting, You're an overly skilled blogger.
I have joined your feed and sit up for in quest of extra of your magnificent
post. Additionally, I've shared your website in my social networks
چهارشنبه 9 فروردین 1396 11:04 ب.ظ
Hi, this weekend is fastidious in support of me, since this time i
am reading this wonderful informative paragraph here at my house.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مدیر مسئول موسسه
نظرسنجی
نظرشما در مورد وبلاگ موسسه چیست؟


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی