تبلیغات
پاتوق جوانی - پیام نشست تهران بنای دنیایی است که حاکمیت زور در آن جایی ندارد
پاتوق جوانی
ارائه نظرات و گفتگو در چارچوب ادب
خبرگزاری فارس: پیام نشست تهران بنای دنیایی است که حاکمیت زور در آن جایی ندارد
آخوندزاده در نشست خبری
پیام نشست تهران بنای دنیایی است که حاکمیت زور در آن جایی ندارد

خبرگزاری فارس: دبیر نشست کارشناسان ارشد شانزدهمین اجلاس عدم تعهد گفت: پیام نشست تهران صلح، امنیت و بنای دنیایی است که در آن حاکمیت زور جایی ندارد.


گزارش تصویری مرتبط

-------------------------------

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس، محمد مهدی آخوندزاده دبیر نشست کارشناسان ارشد شانزدهمین اجلاس سران عدم تعهد در نشست خبری پس از پایان نشست کارشناسان که امروز دوشنبه در حال برگزاری است، گفت که پیام نشست تهران، صلح، امنیت، توسعه، عدالت، مساوات و بنای دنیایی است که در آن حاکمیت زور، ارعاب، تهدید و زیر پا گذاشتن قانون جایی ندارد.

وی افزود: مباحث اقتصادی در جنبش ورود پیدا کرده و پیش بینی می‌کنیم توازنی در محافل سیاسی و اقتصادی به وجود خواهد آمد.

آخوندزاده ادامه داد: تاکید اصلی کارشناسان وزرای خارجه و سران، بر اهمیت صلح، پاسداری از آن و ایجاد روابط دوستانه مبتنی بر احترام متقابل است.

مهدی آخوند زاده در نشست خبری پس از پایان روز دوم اجلاس و مذاکرات بین کارشناسان به تصویب 800 پاراگراف در 701 بند نشست کارشناسان پس از بررسی اشاره کرد.

وی با اشاره به برخی از مباحث مطرح شده در مطالب مورد تایید کارشناسان تاکید کرد که در مقدمه به مسئله خلع سلاح، پایبندی اعضای نم به روابط بین‌الملل نوین بر اساس همزیستی مسالمت آمیز، عدم مداخله و عدم تهدید تاکید شده است.

آخوندزاده در ادامه افزود: مسئله بحران مالی یکی دیگر از مسائل مطرح شده بود و اعضای عدم تعهد بر لزوم تجدید نظر و ساختارهای نهادهای مالی بین‌الملل تاکید کردند.

وی تاکید کرد: بخشی از اسناد مربوط به پیشنهاداتی بود که تهران ارائه کرده و برخی از آنها با همراهی دیگر کشورها به تصویب رسیده است. در حوزه مسئله خلع سلاح، ایران یکی از پیشگامان سلاح‌های هسته‌ای بوده که در بردارنده زمان بندی مورد نیاز در راستای امحای سلاح‌های هسته‌ای می‌باشد.

وی ادامه داد: در یکی دیگر از بند‌های مطرح شده نسبت به سوء استفاده از فناوری اطلاعات و در راستای تخریب زیر ساخت‌های کشورها ابراز نگرانی شدید شد.

آخوند زاده در ادامه مسئله ایجاد خاورمیانه عاری از سلاح‌ هسته‌ای را یکی از بند‌های پیشنهادی ایران دانسته و نسبت به سلا‌ح‌های هسته‌ای اسرائیل ابراز نگرانی شدید شد. همچنین در یکی دیگر از پاراگراف‌ها به حق لاینفک کشورها برای در اختیار داشتن انرژی هسته‌ای مسالمت آمیز تاکید شده است.

بندهای پیش نویس اجلاس کارشناسان ارشد جنبش عدم تعهد که از سوی محمد مهدی آخوندزاده دبیر اجلاس کارشناسان قرائت شد، به شرح زیر می‌باشد.

محکومیت ادامه اشغال نظامی سرزمین فلسطین توسط اسرائیل محکومیت اهانت به مذاهب به بهانه آزادی بیان

تاکید بر گفت‌وگو و تعامل مذاهب و فرهنگ‌ها

محکومیت تروریسم به ویژه تروریسم دولتی

تاکید بر ضرورت اجرای مفاد فصل 5 کنوانسیون مبارزه با فساد و ضرورت بازگرداندن اموال حاصل از فساد در کشورهای عضو

مخالفت با توسل به یکجانبه گرایی

تاکید بر ضرورت پایبندی دولت‌های میزبان سازمان ملل به تعهداتشان برای تسهیل ورود نمایندگان کشورهای عضو برای شرکت در نشست‌های بین‌المللی

نگرانی شدید از عدم صدور روادید یا تاخیرهای غیر موجه برای نمایندگان عضو جنبش عدم تعهد

محکومیت تحریم‌های یکجانبه اقتصادی و تجاری علیه سایر کشورها و ضرورت احترام به قانون در روابط بین‌المللی

ابراز نگرانی عمیق از تحریم‌های یکجانبه اقتصادی

 

محکومیت اقدام آمریکا در تحریم یکجانبه سوریه

آخوندزاده در ادامه این نشست در پاسخ به این سؤال که آیا در پیش نویس اجلاس سران تهران پیشنهادی برای حل بحران سوریه ارائه شده، گفت: پاراگرافی در این سند به تصویب رسید که شامل سه بخش است. بخش اول محکومیت اقدام آمریکا در اعمال تحریم یکجانبه علیه سوریه، بخش دوم محکوم کردن حمله نظامی آمریکا به سوریه در سال 2008 و بخش سوم قدردانی از تلاش‌های بین‌المللی برای حل و فصل موضوع سوریه و قدردانی از کوفی عنان به خاطر تلاش‌هایش و خوشامد گویی به اخضر ابراهیمی و ضرورت ارسال کمک‌های انسان دوستانه به مردم سوریه.

وی افزود:‌ در این نشست ابراز امیدواری شده که اخضر ابراهیمی بتواند مسئله سوریه را با حمایت همه طرف‌های درگیر حل کند.

فضای حاکم بر مذاکرات در مخالفت با دخالت خارجی در سوریه بود

آخوندزاده دبیر نشست کارشناسان ارشد این اجلاس در پاسخ به سؤالی درباره جزئیات طرح پیشنهادی ایران برای سوریه و برخی اخبار منتشر شده در مورد تشکیل گروه تماس گفت: مسئله سوریه در نشست کارشناسان مطرح شده و آنچه که در نشست کارشناسان مورد تایید قرار گرفته می‌بایست به تصویب وزرای خارجه که افراد تصمیم گیرنده هستند، برسد.

وی از اصحاب رسانه خواست تا قبل از تصویب توسط وزرای خارجه گمانه زنی نداشته باشند.

دبیر نشست کارشناسان در ادامه تصریح کرد: فضای کلی حاکم بر مذاکرات انجام شده در مورد سوریه مخالف با دخالت خارجی، استفاده از تهدید و زور و همراهی با مردم و دولت سوریه برای جلوگیری از خونریزی بود.

صهیونیست‌ها به فکر مسائل خودشان باشند

آخوندزاده در پاسخ به سؤال خبرنگار شبکه المیادین نیز که درباره تهدیدات مطرح شده از سوی رژیم صهیونیستی علیه ایران بود تاکید کرد که مقامات صهیونیستی بیشتر باید به فکر مسائل خود باشند چرا که هر روز در حال ضعیف شدن هستند و ایران به دلیل مواضعش در حمایت از مردم فلسطین در منطقه مورد توجه قرار می‌گیرد.

وی تاکید کرد: ما در وضعی هستیم که صلاح نمی‌دانیم که تمام صحبت‌های مطرح شده را پاسخ دهیم.

تحریم‌ها همواره بر کشورهای عدم تعهد اعمال شده است

آخوند زاده در پاسخ به خبرنگار شبکه آمریکایی سی بی اس که در مورد تحریم‌ها بود تاکید کرد که مسئله تحریم‌ها تنها به ایران مختص نبوده و تحریم‌ها طی سال‌ها همیشه علیه کشورهای جنبش عدم تعهد اعمال شده و در بندهای مورد بحث قرار گرفته توسط کارشناسان به شدت نسبت به هر گونه به کار گیری اقدامات اقتصادی خصمانه انتقاد شده است.

وی در ادامه افزود: کارشناسان تاکید کرده‌اند که هر گونه به کار گیری تحریم علیه کشورها بیهوده و بر خلاف منشور سازمان ملل متحد است و شما از هر یک از اعضای نم این سؤال را بپرسید همین پاسخ را به شما خواهد داد.

نشست بعدی مبارزه با تروریسم در عراق

 

آخوند زاده در ادامه و در پاسخ به سؤالی در خصوص پرداختن به بحث مبارزه با تروریسم در نشست تهران با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در هر مناسبت تمام تلاش خود را برای دفاع از قربانیان مبارزه با تروریسم انجام می‌دهد گفت: اولین نشست مبارزه با تروریسم در ایران برگزار شد و قرار است که نشست بعدی در عراق برگزار شود و منتشر اعلام زمان از سوی دولت عراق در این زمینه هستیم.

دبیر نشست کارشناسان ارشد اجلاس تهران، جمهوری اسلامی ایران را از قربانیان تروریسم خواند و افزود: در سند تهران به راه‌های مقابله و جلوگیری از این پدیده اشاره و بر ضرورت تدوین کنوانسیون جامع مقابله با تروریسم تاکید شد.

آخوندزاده در پاسخ به سؤالی با اشاره به عضویت ایران در تروئیکای جنبش عدم تعهد خاطرنشان کرد: این حضور فرصت را به ایران و کشورهای صلح دوست می‌دهد که فرهنگ صلح را اشاعه دهند. جنبش عدم تعهد حرکتی به سمت صلح برابری و عدالت خواهد بود و در این راه به کمک همه دوستان در تروئیکا و اعضای نم نیاز خواهیم داشت و امیدواریم 50 سال آینده جنبش عدم تعهد صلح و آزادی را برای همه کشورها به ارمغان بیاورد.

یکی از خبرنگاران در خصوص عدم حضور بشار اسد در نشست تهران سؤال کرد که آخوند زاده گفت: ما از همه کشورها برای حضور در تهران استقبال می‌کنیم ولی با توجه به حق حاکمیت کشورها، تصمیم درباره سطح حضور کشورها انحصاری و مختص آنها است که در چه سطحی شرکت کنند.

وی ابراز امیدواری کرد که صلح و ثبات به سوریه باز گردد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

شنبه 18 شهریور 1396 04:15 ب.ظ
Hi my family member! I want to say that this article is amazing,
great written and include almost all important infos. I'd like to peer
extra posts like this .
دوشنبه 12 تیر 1396 04:35 ق.ظ
We are a bunch of volunteers and opening a new scheme in our community.

Your website offered us with useful info to work on. You've performed an impressive process and our entire community can be thankful
to you.
سه شنبه 6 تیر 1396 03:56 ق.ظ
We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
Your site offered us with helpful information to work on.
You have done an impressive activity and our entire group will probably
be thankful to you.
دوشنبه 1 خرداد 1396 05:31 ق.ظ
Greetings, There's no doubt that your site might be having web browser compatibility problems.
When I take a look at your blog in Safari, it looks fine however when opening
in I.E., it has some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads
up! Aside from that, great website!
چهارشنبه 23 فروردین 1396 11:58 ق.ظ
Have you ever considered writing an ebook or guest authoring on other websites?
I have a blog based upon on the same topics you discuss
and would really like to have you share some stories/information. I know my viewers would value your work.
If you're even remotely interested, feel free to send me
an email.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مدیر مسئول موسسه
نظرسنجی
نظرشما در مورد وبلاگ موسسه چیست؟


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی