تبلیغات
پاتوق جوانی - عفاف و حجاب
پاتوق جوانی
ارائه نظرات و گفتگو در چارچوب ادب
 عفاف و حجاب

عفاف و حجاب 

=========================================

 

 آثار سوء خودنمایی وجلوه‌فروشی، برای‌كشور، برای جامعه برای اخلاق، حتّی برای سیاست، مخرب و ماندگار است

پایگاه خبری انصارحزب الله: امام (رضوان الله علیه) در بیانی خطاب به زنها می‌فرمودند: اینكه شما قبول كردید روز ولادت فاطمه زهرا (سلام الله علیها
) روز زن باشد، این برای شما مسئولیت و تكلیف به وجود می‌آورد. روز شما، روز زن، روز مادر، روز فاطمه زهرا (سلام الله علیها) است؛ معنای این چیست؟ این یك حركت نمادین است؛ این كار، سمبلیك است. معنایش این است كه زن باید در این صراط حركت كند؛ عظمت و جلالت و علوّ مقام و مقدار برای زنان در این راه است؛ راهی كه در آن تقوا هست، عفاف هست، دانش هست، نطق هست، ایستادگی در میدانهای گوناگونِ محتاج ایستادگی هست، تربیت فرزند هست، زندگی خانوادگی هست؛ همه زینتها و فضیلتهای معنوی در آن هست؛ زنان باید در این جهت حركت كنند. 

خوشبختانه زنان جامعه ما حقاً و انصافاً نه فقط در انقلاب ما، بلكه از گذشته هم همین جور بوده است؛ زنان متدین ما در میدانهای گوناگون و در همه قضایا جزو پیشروان بودند. قبل از شروع مبارزات تند مشروطیت، زنها در میدان بودند. در یك برهه‌ای، مبارزات مشروطیت آرام بود؛ بعد شدت پیدا كرد، كه همه وارد شدند. آن وقتی كه هنوز همه وارد نشده بودند و در واقع فقط یك عده‌ای از علما و خواص دنبال این قضایا بودند، زنها بلند شدند، یك اجتماعی تشكیل دادند، آمدند اینجا سر راه حاكم و زمامدار وقت را گرفتند، او از دست اینها فرار كرد، رفت در كاخش مخفی شد! رفتند آن طرف، فراش‌باشی‌های دستگاه حكومت، اینها را كتك زدند. آن زمان با چادر و چاقچور وارد میدان شده بودند. اكثر قریب به همه شماها چاقچور را ندیده‌اید. چادر و چاقچور و روبند، نوع بسته حجاب اسلامی - ایرانی بود. با آن حالت، اینها وارد این میدان شدند. 


حالا یك عده‌ای خیال می‌كنند زن تا وقتی كه بی‌حجاب نباشد، بی‌اخلاق نباشد، نمی‌تواند در میدانهای گوناگونِ اجتماعی و سیاسی وارد شود. در همین انقلاب خود ما، در بعضی از نقاط كشور، زنها زودتر از مردها اجتماع راه انداختند، در خیابانها حركت راه انداختند و مقابله كردند؛ كه ما اطلاع قطعی داریم. در دوران انقلاب همین جور، در مبارزات گوناگون بعد از پیروزی انقلاب همین جور، در جنگ تحمیلی همین جور. 


بارها من این را گفته‌ام؛ در زیارت خانواده‌های شهدا، اغلب اوقات مادران شهید را شجاع‌تر و مقاوم‌تر از پدران شهید یافتم. مگر محبت مادر را می‌شود با محبت پدر مقایسه كرد؟ روح لطیف زنانه، آن هم نسبت به جگرگوشه، این را پرورش بدهد، بزرگ كند مثل دسته گل، بعد راضی بشود كه او برود میدان جنگ و به شهادت برسد؛ بعد برای اینكه جمهوری اسلامی دشمن‌شاد نشود، بر جنازه او گریه هم نكند! كه بنده مكرر به این خانواده‌های شهدا گفتم گریه كنید؛ چرا گریه نمی‌كنید؟ گریه ایرادی ندارد. گریه نمی‌كردند، می‌گفتند می‌ترسیم جمهوری اسلامی دشمن‌شاد شود. «زن مگو، مردآفرین روزگار». زنهای ما اینهایند؛ امتحان خوبی دادند. 


البته انسان در معرض آسیب است؛ مردها در معرض آسیبند، زنها در معرض آسیبند، جوانها در معرض آسیبند، پیرها در معرض آسیبند؛ عالِم، جاهل، همه در معرض آسیبند؛ «و المخلصون فی خطر عظیم». كو حالا مخلص؟ همه‌ ما زیر این استاندارد قرار داریم. اگر به حد استاندارد هم برسیم، مخلص هم بشویم، تازه «فی خطر عظیم»! خب، باید مراقب باشیم. دشمنان دنیای ما، دشمنان آخرت ما، دشمنان عزت ما، دشمنان نظام جمهوری اسلامی، از نقاط ضعف ما استفاده می‌كنند؛ از حس شهوت ما، از حس غضب ما، از قدرت‌طلبی ما، از علاقه ما به جلوه‌فروشی و خودنمایی؛ باید مراقب باشیم. بانوان عزیز هم باید مراقب باشند، دخترهای جوان هم باید مراقب باشند. 


این زندگی می‌گذرد؛ لذات و سختی‌هایش همه به طرفه‌العینی می‌گذرد. شما در دوره جوانی، این حرف را درست نمی‌فهمید. انسان در دوران جوانی خیال می‌كند دنیا ثابت است، ساكن است، همیشه همین جور است؛ به سن ما كه رسیدید، یك نگاه می‌كنید، می‌بینید دنیا عجب سریع می‌گذرد؛ چشم به هم می‌زنید، گذشته. خب، آن طرف: «و انّ الدّار الأخره لهی الحیوان»؛ زندگی و حیات، آنجاست. «ذلك الّذی یبشّر الله عباده» - كه امروز در آیات كریمه می‌خواندند - بشارتهای الهی آنجاست. هم برای آنجا، هم برای حفظ عزت كشور و پیشرفت كشور، وضع حجاب را، وضع عفاف را، وضع تقیدات و پایبندی را خانمها باید مراقبت كنند؛ این وظیفه است. 


خودنمایی و جلوه‌فروشی، یك لحظه است و آثار سوء آن برای كشور، برای جامعه، برای اخلاق، حتّی برای سیاست، آثار مخرب و ماندگار است؛ در حالی كه ملاحظه‌ عفاف، ملاحظه‌ حدود شرعی در رفتار و حركات بانوان، اگر چنانچه سختی داشته باشد، سختی كوتاهی است، اما آثارش، آثار عمیق و ماندگاری است. خود خانمها خیلی باید مراقبت كنند مسئله حجاب را، مسئله عفاف را؛ وظیفه آنهاست، افتخار آنهاست، شخصیت آنهاست. 


حجاب مایه تشخص و آزادی زن است؛ برخلاف تبلیغات ابلهانه و ظاهربینانه‌ مادّیگرایان، مایه‌ اسارت زن نیست. زن با برداشتن حجابهای خود، با عریان كردن آن چیزی كه خدای متعال و طبیعت پنهان بودن آن را از او خواسته، خودش را كوچك می‌كند، خودش را سبك می‌كند، خودش را كم‌ارزش می‌كند. حجاب وقار است، متانت است، ارزشگذاری زن است، سنگین شدن كفه‌ آبرو و احترام اوست؛ این را باید خیلی قدر دانست و از اسلام باید به خاطر مسئله‌ حجاب تشكر كرد؛ این جزو نعمتهای الهی است.

          *مقام معظم رهبری، سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله علیها،
۲۴ اردیبهشت۱۳۹۱


نوشته شده توسط : خادم الزهرا س
=========================================================

چرا حجاب ؟چرا حجاب

واقعا حجاب مهم است؟ چرا تا این اندازه اسلام بر روی آن تاکید دارد به حدی که ضرورت حجاب مورد اتفاق شیعه و سنی است؟  و چرا برخی کشور های غربی و غیر اسلامی مانند فرانسه و ترکیه نسبت به آن این چنین حساسیت نشان می دهند و برای زنان محجبه محدودیت ایجاد می کنند؟ چرا نسبت به آنان تبعیض  قائل می شوند و انواع فشارها را بر آنها وارد می کنند؟ امروزه نمونه این فشارها را در این کشورها زیاد می بینیم به طور مثال می توان به اخراج پیرزنی از یک بیمارستان در ترکیه اشاره کرد که به علت داشتن همراه محجبه اخراج شد. اهمیت مسئله حجاب تا حدی است که سکولارها در ترکیه روسری را نماد اسلام سیاسی می دانند


بر خلاف ادعای غرب، زن در اسلام از جایگاه والایی برخوردار است،اهمیت مقام زن را در جمله ای زیبا از امام خمینی می شود درک کرد: (( از دامن زن مرد به معراج می رسد))

با قدری تامل می توان به حقیقت این جمله دست یافت یقینا وقتی زنان جامعه ای خوب باحیا باشند، مردان آن جامعه نیز از تربیتی صحیح و نیکو بهره مندخواهند بو د و تاثیر زنان بر زندگی مردان انکار ناپذیر است.

حجاب و فواید آن

پوشش یا حجاب، به صورتى كه زیبائیها و زینت زن را بپوشاند و او را از چشم چرانى مردم هرزه و بى تربیت، و آلودگان به شهوت حیوانى، و حالات شیطانى حفظ كند دستورى قرآنى، و قانونى الهى، و تكلیفى انسانى، و برنامه اى اخلاقى است

حجاب و پوشش اسلامى كه بهترین نوع آن چادر است، چادرى كه یادگار منبع عصمت و عفتى چون فاطمه زهرا (علیها السلام) است، هیچ مانعى در راه دانش طلبى و رشد و كمال زن ایجاد نمى كند، بلكه او را از بسیارى از خطرات، و دامهائى كه حیوان صفتان در راه زیبارویان، و دختران و زنان جوان قرار داده اند حفظ مى كند، و پاكدامنى و سلامت و عفت و حیاى او را براى شوهرش یا اگر ازدواج نكرده، براى مرد آینده اش محفوظ مى گذارد

گوهر گرانبها و زیبا و پرقیمتى چون زن وقتى در صندوق الهى حجاب قرار داشته باشد، از دستبرد دزدان، و غارتگران، و آلودگان به لجن معصیت و گناه در امان خواهد بود

زیبارویان جوان، وقتى دیده نشوند، و چهره پاك و معصوم آنان در معرض دیدگان مردم قرار نگیرد، شعله هوسها و هواها، و آتش امیال و غرائز به سركشى و ملت، و خراب كردن بناى معنویت یك مملكت برنمى خیزد.

نوشته شده توسط : خادم الزهرا س
==========================================================

نقش مردان دررعایت حجاب توسط زنان

آیا به این موضوع که مردان چه نقشی درمحیط خانواده واجتماع درخصوص رعایت حجاب توسط زنان و دختران ( البته زنان ودخترانی که منتسب به آنها می باشند ، مانند همسر وفرزندان دختر ) می توانند داشته باشند ، اندیشید ه اید ؟
بدیهی است هیچ مسلمانی درخصوص سرنوشت دنیوی واخروی اعضای خانواده خود نمی تواند بی تفاوت باشد ، مگرانسان های نادری که قید هرگونه مسئولیت پذیری را زده باشند ویا به دلیل بی اعتقادی به معاد به سعادت اخروی خانواده خود نیاندیشند.
حتما دیده اید پدرومادرانی را که وقتی مشکلی دنیوی برای یکی ازفرزندان آنها رخ می دهد، چگونه خود را به آب وآتش می زنند تا آن را حل کنند واین حاکی ازمسئولیت پذیری آنهاست واین ویژگی شامل همه افرادی است که فرزندان خود را دوست می دارند و علاقمند به خوشبختی آنها دردنیا هستند . واما اولیایی که ازایمان واعتقاد دینی لازم برخوردارند ، علاوه براین که درمقابل مشکلات دنیوی فرزندان خود احساس مسئولیت می کنند به همان اندازه وبلکه بیشتر ازآن در مقابل سعادت اخروی آنان مسئولیت می پذیرند واگر چیزی سعادت اخروی فرزندانشان را تهدید کند برای رفع آن با تمام وجود کوشش می کنند .
مسئولیت پذیری درمقابل اعضای خانواده یک آموزه قرآنی است وعمل به مقتضای آن ، عمل به یک وظیفه دینی است . قرآن کریم درآیه شش سوره تحریم می فرماید: « ای کسانی که ایمان آورده اید ، خود وخانواده خویش را ازآتشی که هیزم آن انسان وسنگ هااست ، نگه دارید » پس برسرپرست خانواده لازم است اعضای خانواده اش را به سوی تقوا وطاعت الهی سوق دهد وآنها را از معاصی بازدارد ودرچنین صورتی است که به وظیفه ایمانی خود در برابر خانواده اش عمل کرده است . 
ضمنا با این وصف وظیفه مردان دربرابر حجاب همسران و دخترانشان نیز روشن می شود . پیش ازاین ، گفتیم که بی حجابی زنان ،هم برای دنیای انسان ها و هم برای آخرت آنان خطرناک است . زن بی حجاب ، هم خود به سوی آتش روان است وهم دیگران را به سوی آتش دعوت می کند. بنابراین ، برپدران وهمسران با ایمان لازم است فرزندان دختر وزنان خود را از بی حجابی بازدارند واین وظیفه ای سنگین برعهده سرپرست هر خانواده است ،خصوصا درشرایطی که بی حجابی در جامعه شایع باشد. درحالی که بی تفاوتی مردان نسبت به حجاب همسرو فرزندان دختر خویش ، سبب می شود بی حجابی توسط زنان ودخترانی که متمایل به آن هستند ، به درون جامعه راه یابد که البته درنتیجه چنین امری نیز هم خانواده ها وهم اجتماع آسیب خواهند دید . بنابر این ، مردان با ایمان ،که غیرتمندی ازنشانه های آنهاست ، تحت هیچ شرایطی نباید به زنان ودخترانشان اجازه دهند که راه انحرافی بی حجابی را بپیمایند و با بی حجابی خود باعث انحراف دیگران شوند.


نوشته شده توسط : خادم الزهرا س
==================================================================

حمایت نقدی از روش قهرآمیز

"اگر نیروی انتظامی برای اجرای قانون عفاف و حجاب در جامعه کمک بخواهد ما آماده هستیم برای حفظ ارزشها در جامعه با تمام توان خود به این نیرو کمک کنیم."

وی در توضیح "روش قهر آمیز"، آن را روشی توصیف کرده بود که باید در مورد کسی که به "هیچ وجه حجاب را قبول نمی کند و می خواهد به ارزشهای جامعه تعرض کند و با هیچ زبانی هم به راه نمی آید" به کار برده شود.

================================================================


دل نوشته

شاید وقتی این مطلب را می خوانی بگویی باز نصیحت ،اما این یک نصیحت نیست چرا که من کوچک تر از آنم که بتوانم نصیحت کنم این یک خواهش از دل شکسته هست ،آری خواهش از اینکه بیا پاسدار قطره قطره خون تمام جوان مردانی باشیم که در راه حفظ انسانیت همان ارزشهای اخلاقی که خیلی راحت زیر پا گذاشته شده که بارزترین آنها حجاب می باشد از جان خود گذشتند  تا ما باشیم وزندگی پر از شرافت تابا افتخار بگوییم ما و ذلت هرگزخواهرم عزیزم ،بدان که حجاب یک مبارزه است مبارزه با تمام نگاه هایی که همچون تیر زهر آلود شیطان می ماندهمان نگاه هایی که می خواهند عفت تو را لگد مال کنند تا به هوای نفس خود چشم بگویند


نوشته شده توسط : خادم الزهرا سدرباره وبلاگمدیر وبلاگ : مدیر مسئول موسسه
نظرسنجی
نظرشما در مورد وبلاگ موسسه چیست؟


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی